Stopnie zaawansowania programistów

Niekwestionowany rozwój branży IT powoduje, że na całym świecie szuka się programistów z doświadczeniem, aby tworzyć wyspecjalizowane kadry. Programowanie znajduje się coraz częściej w sferze zainteresowania młodych ludzi, jest bardzo popularnym kierunkiem studiów, a praca programisty kojarzona jest z bardzo dobrymi zarobkami.

Jakich awansów może spodziewać się junior?

Ze względu na styczność swojej pracy z nowinkami technologicznymi i koniecznością ciągłego poszerzania swojej wiedzy, programiści stale powinni podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. W świecie programistów istnieją określone stopnie zaawansowania, którymi mianuje się poszczególnych pracowników. Wpływ na stopień awansu ma doświadczenie, staż pracy oraz kompetencje programisty. Tak więc, najniżej w tej hierarchii jest programista junior, inaczej nazywany też developerem juniorem. Jest to poziom, od którego zaczyna się przygodę w firmach. Pracownik taki powinien być pracowity, ambitny i w związku z tym chętny do nauki. Jego praca polega głównie na pomocy bardziej doświadczonym programistom w ich pracy, wykonuje rutynowe zadania, nie prowadzi własnych projektów, a jedynie pracuje pod nadzorem.

Jakie są kolejne stopnie zaawansowania?

Kolejnym stopniem jest mid-level developer. Programista ten, może pracować samodzielnie, choć wciąż realizując zadania płynące z góry, może podejmować decyzje i kontaktować się z klientem, może prowadzić zespół pracowniczy i nadzorować projekty. W przypadku problemów technicznych umie je rozwiązać. Jego zarobki są utrzymane na średnim poziomie, a jego umiejętności są wystarczające dla zatrudniającego. Najwyższym szczeblem awansu jest senior developer, który często jest także kierownikiem projektów, a także wspiera i edukuje pozostałych pracowników. Starszy programista potrafi bez problemu realizować duże projekty i prowadzić duży zespół programistów oraz kontrolować ich pracę, nadawać cele i podejmować ważne decyzje. Jest najbardziej kompetentną osobą do kontaktu z klientem, ustalania warunków zlecenia i jego ceny. W związku z największym doświadczeniem i stażem pracy takiego programisty, a także z odpowiedzialnością, jaka wynika ze stanowiska, jego zarobki sięgają zazwyczaj kilkunastu tysięcy złotych.

Firmy rekrutujące programistów uwzględniają w swoich ogłoszeniach o pracę stopień zaawansowania potencjalnego kandydata. Ułatwia to kandydatom autoocenę, a działowi HR selekcję kandydatów. Od stopnia zaawansowania programistów uzależnione są jego obowiązki pracownicze oraz oczywiście wynagrodzenie.

Niekwestionowany rozwój branży IT powoduje, że na całym świecie szuka się programistów z doświadczeniem, aby tworzyć wyspecjalizowane kadry. Programowanie znajduje się coraz częściej w sferze zainteresowania młodych ludzi, jest bardzo popularnym kierunkiem studiów, a praca programisty kojarzona jest z bardzo dobrymi zarobkami. Jakich awansów może spodziewać się junior? Ze względu na styczność swojej pracy z…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *